2023 yılında Trafik ve Kasko Fiyatlarına Genel Bir Bakış

Hepimiz için 2022 yılı büyük artışların yaşandığı ,tüm araç sahiplerinin adeta fiyatlar karşısında şaşkına döndüğü bir yıl oldu.

Beklenti  2023 yılına girilirken trafik ve kasko fiyatlarında daha önce yapılmış olan %20 lik bir zam diliminin tekrar yapılacağı yönündeydi. Ancak beklenilen olmadı. Trafik sigortaları 2023 yılına girdiğimizde sadece aylık zam oranı olan %4,75 lik bir zam yapıldı.

Tüm bunlara bakarak 2023 yılının bir önceki yıla göre trafik ve kasko oranlarında daha bir sakin geçeceğini söyleyebiliriz.

Trafik Sigortalarına %25 Zam Yolda

Geçen seneye göre %50 ve üzeri artmış olan trafik sigorta primlerine Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulunun yeni yayınladığı yönetmeliğe göre ,

1 Haziran itibariyle Mayıs ayındaki azami primler %25 oranında artış gösterecek. Söz konusu karar resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre 1 Haziran da trafik sigorta azami primleri %25 oranında artırılacaktır.

Ayrıca trafik sigortasın %10 olan indirim ve artırma yetkisi de aynı yönetmelikle %20 ye çıkarıldı.

Trafik sigorta fiyatları hasar maliyetleri de göz önünde bulundurularak %50 oranında artırılıp indirilebilecek.

Trafik Sigortalarında Yol Yardım(Asistans Hizmeti)

Kasko sigortalarında otomatik olarak yer alan kaza ve arıza anındaki çekici yardımı , kasko sigortası olmayan sürücüler için Trafik sigortası kapsamında verilebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri vermiş oldukları fiyata dahil olarak bu hizmeti sunmaktayken bazen de kestirmiş olduğunuz Trafik poliçesine ek olarak kesilen Ferdi Kaza poliçeleri vasıtasıyla yol yardım hizmeti alabilirsiniz.

Yol yardım hizmetinizi alırken , hizmetinizin limitlerini , arıza teminatını içerip içermediğini ve kazada yada arızada kaç kez bu hizmeti alabileceğinizi sormayı unutmayın.

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz 🙂