Ağır Hasarlı Araçlara Kasko Yaptırılabilir mi ?

Ağır hasarlı aracınız var ve kasko yaptırmak istiyorsanız bu araçlara şirketlerin her zaman biraz daha soğuk davrandığını unutmamalısınız. Şu an piyasadaki çoğu sigorta şirketlerinin ağır hasar kaydı olan araçlar için kasko sigorta ürününe onay vermediğini söyleyebilirim.

Ancak ağır hasarlı aracınıza kasko yaptırmak istiyorsanız mümkün olmadığını tam olarak söyleyemeyiz.
Bunun için bir X sigorta şirketinin Pert Araç kasko sigortası adı altında bir kasko ürünü olduğunu belirteyim. Tabi bu kaskoyu yaptırmak için de şirketin bazı şartları bulunuyor.

Misal vermek gerekirse Ağır hasarlı aracınızın İstanbul Anadolu yakasında olduğunu düşünelim ve kasko yaptırmak istiyorsunuz. Şirket ilk önce aracı kasko yapabileceği fiyatı size sunar. Daha sonrasında siz bu miktarı kabul ederseniz size aracınızı kendi belirlediği anadolu yakasındaki  bir yerde ekspertize götürmesi söyler. Aracınız ekspertize girdiğinde ekspertiz sonucuna göre kaskonuza kesilmesi için onay verip verilemeyeceğini belirler. Onay alan eskpertiz sonucuna göre de aracınıza kasko kesilmesine müsaade edecektir.

Bu onay sonrasında şirketin onay verdiği Pert kasko dar kasko yada daha önce anlattığım sadece pert olduğu zamanda ödediği gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu anlattığımı pert olursa ödeyen pert kaskoyla karıştırmamak gerekir. Burda yapılan işlem sonucunda elde edilen ürün Genişletilmiş kaskoyla eşdeğerdir.

KASKO SİGORTASI NEDİR ?

Kasko sigortası Trafik sigortasının karşılamadığı durumlarda aracınızı ve Trafik sigortasının limitlerinin üstünde karşı araca vermiş olduğunuz zararı karşılayan sigortadır. Kasko sigortası aracınızın başına gelebilecek olan :

-Deprem ve diğer doğal afetler
-Sel ve su baskını
-Grev lokavt halk hareketleri
-Anahtar kaybı teminatı
-Kıymet Kazanma Teminatı
-Yangın
-Hırsızlık
-Rayiç Bedel Koruma

gibi teminatlarla aracınızı risklere karşı koruyabilirsiniz. Bunlar tüm kaskoların içerisinde dahil olan genel şartlardır. Kasko sigortaları sürücünün alkol durumu olmadığı takdirde yapacağınız hasarların tümünü tanzim edecektir. Ayrıca Trafik sigortalarında ödenmeyen tek taraflı kazalarınızda da kasko sigortası hasarlarınız karşılayan sigortadır. Kasko sigortası ve teminatlarıyla ilgili genel bilgiler yine verilecektir.

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz 🙂