Trafik sigortasında çile bitmiyor

Trafik sigortalarına yapılan zamlara rağmen şirketlerin hali hazırda trafik sigortası kesmeye yanaşmaması vatandaşları mağdur duruma düşürmektedir.

Trafik sigortası biten vatandaşlar ellerinde ruhsatlarla kapı kapı acente acente dolaşıp uygun fiyatları ararken , şirketlerin ise trafik sigortası kesmeye yanaşmaması vatandaşı mağdur etmektedir. Özellikle il kez araç alanlarda taksit uygulamasının büyük çoğunlukta olmaması ve şirketlerin ekranlara getirmiş olduğu belli başlı bazı hatalarla trafik sigortasına yanaşmamaları vatandaşın ve acentelerin zor duruma düşmelerini sağlamaktadır.

Hazineye rağmen yapılan keyfi uygulamalar ve denetimin yeterince yapılamıyor olması vatandaşları da acenteleri de bunaltma seviyesine gelmiştir. Trafik sigortasını kesen şirketlerin ise fiyatlarının içerisine +ekprimler ekleyerek fiyat vermesi vatandaşları bunlara mecbur etmektedir.

Bu konuda gerekli üstkurulların şirketleri ne zaman uyaracağı ve durumun düzeleceği ise bir muamma olarak kalmaktadır.

Trafik Sigortalarına %25 Zam Yolda

Geçen seneye göre %50 ve üzeri artmış olan trafik sigorta primlerine Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulunun yeni yayınladığı yönetmeliğe göre ,

1 Haziran itibariyle Mayıs ayındaki azami primler %25 oranında artış gösterecek. Söz konusu karar resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre 1 Haziran da trafik sigorta azami primleri %25 oranında artırılacaktır.

Ayrıca trafik sigortasın %10 olan indirim ve artırma yetkisi de aynı yönetmelikle %20 ye çıkarıldı.

Trafik sigorta fiyatları hasar maliyetleri de göz önünde bulundurularak %50 oranında artırılıp indirilebilecek.

Trafik Sigortalarında İndirim Ve Sürprim Nedir ?

Trafik sigortalarında Her sene içerisinde kusurlu hasar alıp almadığınıza bağlı olarak indirim oranı verilmektedir.
Trafik sigortasındaki indirim oranları basamak olarak tarif edilmekte olup üzerinize alacağınız ilk araç için :
1. Sene :  4. basamak  %0 indirim
2. Sene :  5. basamak %10 indirim
3. Sene :  6. basamak %15 indirim
4. Sene :  7. basamak %20 indirim

olarak poliçenize prim yansımaktadır. 7. Basamak olan %20 indirim alabileceğiniz en son indirim oranıdır.
Şunu eklemekte de fayda bulunmaktadır. Diyelim ki maddi hasarlı bir trafik kazası yaşadınız. Ancak yaşanan kazada tramer sonucu olarak sizin kusurunuz olmadığı belirlendi. Bu takdirde sizin indirim oranınız etkilenmemektedir. Yani kusurlu kazalarınızda ancak indirim oranı etkilenip indirim oranınız bozulmaktadır.

Tam tersi olarak düşünmemiz gerekirse kusurlu bir hasarınız olduğu takdirde indirim oranınız bir kademe aşağıya düşecektir. 4. basamaktan aşağıya düşmeniz takdirinde sırasıyla 3 , 2 ve 1. basamaklara düşecek ve bu basamaklar da sürprim olarak poliçenize yansıyıp poliçe tutarınızın artmasına sebep olacaktır.

Kazasız günler dileriz.

Sorularınız için bize ulaşabilirsiniz 🙂